Wszystko co musisz wiedzieć o rydzach
Grzybiarze uważają, że rydze to jedne z najsmaczniejszych grzybów, jakie mogą pojawić się na naszych stołach. Można je ugotować czy usmażyć.
Wiele osób uwielbia marynowane rydze i najczęściej spożywa je właśnie w tej formie.Tylko czy rydze są zdrowe? I jak je rozpoznać, by uniknąć zatrucia?
Kilka słów o rydzach
Rydz, inaczej zwany mleczaj rydz, tu grzyb, który należy do rodziny grzybów gołąbkowatych. Ma niesamowity smak i z tego powodu cieszy się sporą popularnością zarówno wśród grzybiarzy jak i smakoszy grzybów. Rydze są bardzo cenione i często wykorzystywane w kuchni hiszpańskiej. Sezon na rydze trwa w ciągu lata i jesieni.
Rydze można spotkać w lasach iglastych oraz gajach liściastych. Rosną jednak tylko w lasach, które są wolne od zanieczyszczeń. Idealne warunki dla rydzów to piaszczyste, nasłonecznione tereny przy granicach lasu.
Jak rozpoznać rydze?
Podczas zbierania grzybów trzeba bardzo uważać, by nie pomylić grzyba, którego chcemy zebrać z gatunkiem trującym łudząco do niego podobnym. Jak wyglądają rydze? Grzyby te mają charakterystyczny czerwony albo pomarańczowy kolor. Ich średnica to maksymalnie 10 centymetrów. Mogą na nich występować kręgi o ciemniejszym kolorze. Zdarza się, że kapelusz rydz przybiera kształt leja. Spod rydza pokrywa gęsto rozmieszczona, pomarańczowa blaszka. Kiedy oderwiemy fragment i przyciśniemy tę blaszkę, zmieni ona kolor na zielony. Trzon rydza ma około 5 centymetrów wysokości i 2 centymetry grubości. Jest on pomarańczowy, kruchy i delikatny na urazy. Dlatego trzeba szczególnie uważać, kiedy zbieramy ten gatunek grzybów.
Czy rydze są zdrowe?
Wiele osób traktuje grzyby jako dodatek do potraw. To one nadają potrawie niezwykłego smaku. Jednak smak to nie jedyna zaleta spożywania grzybów. Grzyby, w tym rydze, są również doskonałym źródłem witamin. Rydze zawierają witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy. Ponadto poprawiają trawienie, wygląd skóry oraz zbawiennie działają na stres. Rydze zawierają również witaminę D, która jest niezwykle ważna dla działania całego organizmu. Wzmacnia kości, chroni przed osteoporozą i ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Smażone rydze, marynowane rydze i gotowane rydze – to nie tylko doskonałe potrawy. Rydze to grzyby, które nie tylko rozpieszczą nasze kubki smakowe, ale i pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie. Nie bez powodu grzybiarze i smakosze grzybów tak doceniają ten gatunek grzybów. Rydze to dobro polskich lasów, które warto włączyć do codziennej diety, by zadbać o swoje zdrowie.