Trochę o sous vide
Wiele z nas chce samodzielnie przygotowywać posiłki i zagłębiać się w różne pojęcia i techniki kulinarne. Nic w tym dziwnego, świadomy człowiek chce kontrolować ilość kalorii, które spożywa, mikro i makroelementy, dostarczać sobie odpowiedniej dawki witamin i znać proporcje białka, węglowodanów, tłuszczy i błonnika w potrawach. Świadome odżywianie jest niezbędne do zachowania zdrowia, ładnej sylwetki i prawidłowej pracy całego organizmu.
Na czym polega technika sous vide?
Nazwa wywodzi się z języka francuskiego i oznacza bycie w próżni. Ta nowatorska metoda polega na gotowaniu potraw w szczególny sposób. Składniki są szczelnie zamknięte w plastikowej torebce próżniowej (ryby, mięso, warzywa). Następnie taką torebkę umieszcza się w wodzie lub stawia się na parze i w określonej temperaturze przygotowuje się je przez dłuży czas. Nie można doprowadzić do wrzenia wody.
Produkty ta przygotowane zachowują w sobie swój naturalny smak, aromat, witaminy oraz wiele wartości odżywczych. Dzięki zamknięciu produktu w worku – wszystko w nim zostaje, a drogocenne elementy nie przechodzą do wody czy oleju.
O historii sous vide
Benjamin Thompson – amerykański wynalazca i wybitny fizyk jaki pierwszy opisał tę metodę pod koniec XVII wieku, niestety nie była ona wtedy za bardzo popularna. Ponownie odkryta została wiele lat później, przez amerykańskich i francuskich inżynierów w połowie lat 60. XX wieku. Najpewniej wtedy metoda zyskała swoją dzisiejszą nazwę, a celem naukowców była przemysłowa konserwacja żywności, chcieli aby pokarmy były dłużej zdatne do zjedzenia.
Metoda popularność zyskała dopiero w latach 70/80 XX wieku. Spopularyzował ją Georges Pralus w restauracji braci Pierre i Michela Troisgros w Roanne. Dzisiaj jest cieszącą się popularnością metodą, którą najczęściej znajdziemy w ekskluzywnych, wysoko ocenianych restauracjach.
Cierpliwość przede wszystkim
Jeśli chcemy coś ugotować za pomocą sous vide musimy się uzbroić w cierpliwość. Ta metoda jest wymagająca i zabiera sporo czasu. Musimy cały czas dokładnie pilnować temperatury wody. Najczęściej gotujemy potrawy w 50-70 stopniach Celsjusza.
Czas gotowania zależy od rodzaju mięsa i potrawy jaką chcemy wykonać. Może to być jedna godzina, a nawet 48 godzin. W założeniach tej metody produkty mają być ugotowane równomiernie.
Urządzenia do gotowania sous vide znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl.