Susz warzywny jako sposób na ekonomiczne przetwórstwo
Suszenie warzyw i owoców, a także innych produktów spożywczych, jest niezwykle przydatnym procesem, szeroko wykorzystywanym w przemyśle spożywczym. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak szeroko jest on wykorzystywany w różnych produktach. Można rzec, że susz warzywny znajdziemy niemalże wszędzie!
Bezpieczny sposób na skuteczne przetworzenie warzyw i owoców do celów spożywczych
Dzięki suszeniu można zapobiegać wielu reakcjom chemicznym, związanym z potęgowaniem się ilości drobnoustrojów bytujących na żywności. To także możliwość uzyskania lżejszego, łatwiejszego w przenoszeniu i rozdysponowywaniu produktu, dzięki czemu możliwe jest obniżenie kosztów transportu czy magazynowania. Od jakości przeprowadzenia czynności suszenia zależy bardzo wiele. Jeśli proces zostanie przeprowadzony prawidłowo, można w dużym stopniu modyfikować właściwości produktu – w szczególności mowa tutaj o warzywach i owocach. Stąd też niezwykle istotną kwestią jest zachowanie pełnej higieny i czystości w warunkach wytwarzania suszu.
Niełatwy proces suszenia warzyw, w którym łatwo o pomyłkę
Susz warzywny podczas procesu osuszenia ulega nieodwracalnym zmianom strukturalnym. Występuje diametralna zmiana rozmiaru warzywa, końcówki mogą zostać przypieczone i sklejone, co przekłada się bezpośrednio na końcową jakość gotowego produktu. Wymagane jest wykorzystanie profesjonalnej infrastruktury, aby zapobiec niepożądanym skutkom. Nie chodzi zatem tylko o zachowanie odpowiedniej temperatury czy dobrej wentylacji w suszarni, ale również należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie suszonych półproduktów, ich grubość, odległość od źródła ciepła i innych czynników.
Gdzie produkuje się susz? Nie tylko wielkie fabryki i przedsiębiorstwa
Zwykle są to duże przetwórnie żywnościowe, które również specjalizują się w mieszaniu, zamrażaniu czy tworzeniu nowych produktów z wykorzystaniem suszu warzywnego bądź owocowego. Susz warzywny można otrzymać także w domowych warunkach, korzystając z profesjonalnych osuszaczy, bądź wykorzystując urządzenia elektryczne. Coraz częściej możemy także odnotować aktywność niewielkich przedsiębiorstw wykonujących przetwory warzywne, dopiero co raczkujących na rynku żywnościowym.