Jak wybrać suszone warzywa i do czego można ich używać?
Suszone warzywa stają się coraz popularniejszym dodatkiem w polskiej kuchni. Należy jednak wybrać produkt wysokiej jakości, który zawiera tylko i wyłącznie naturalne składniki. W jakich warunkach suszy się warzywa? Do czego można dodać ten produkt?
Suszarnia warzyw – odpowiednie warunki do suszenia
Warzywa, aby zachowały swoje wartości odżywcze, witaminy i mikroelementy, muszą być poddane odpowiedniej obróbce. Suszarnia warzyw jest urządzeniem skonstruowanym wedle ściśle określonych norm. Warzywa suszone są w optymalnej temperaturze dobranej do danego produktu. Czas suszenia nie może być zbyt długi, gdyż warzywa utraciłyby wszystkie składniki odżywcze.
Suszarnia warzyw składa się z komór, w których panują sterylne warunki. Muszą być spełnione wszelkie wymogi bezpieczeństwa, aby do warzyw nie przedostały się szkodliwe bakterie.
Suszone warzywa – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Suszone warzywa dostępne są praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Można znaleźć produkty jednoskładnikowe i mieszkanki suszonych warzyw. Niektóre z nich pochodzą od znanych producentów, a inne zza granicy.
Wybierając warzywa suszone, warto jest na początku przeczytać skład. W takim produkcie nie mogą znajdować się barwniki, aromaty i wzmacniacze smaku. Najlepiej zdecydować się na produkty ekologiczne pochodzące od polskich rolników. Wówczas można liczyć nie tylko na znakomity aromat, ale także wspiera się polską gospodarkę. Suszone warzywa powinny być także odpowiednio zapakowane, aby nie dostała się do nich wilgoć.
Do czego używa się suszonych warzyw?
Praktycznie przez cały rok można w sklepach znaleźć świeże warzywa, które jednak w niektórych miesiącach pozostawiają wiele do życzenia. W takich okresach najlepiej jest skorzystać z zamiennika, którym są suszone warzywa. Coraz więcej restauratorów sięga po takie rozwiązanie. Dobrej jakości suszone warzywa są niezwykle aromatyczne i poprawiają smak wielu potraw.
Warzywa w postaci suszonej nadają się do przygotowania warzywnych bulionów i sosów. Można je dodawać jako przyprawę do zupy, gulaszu czy bigosu. Nadają się również do farszu do naleśników, krokietów i pierogów. Podkreślają smak pieczonego mięsa. Mogą być stosowane w kuchni wegetariańskiej i tradycyjnej.