Do czego wykorzystać koncentrat barszczu czerwonego?
Wielu wielbicieli klasycznego barszczu czerwonego uważa, że aby uzyskać najlepszy jego kolor i smak, barszcz należy gotować wyłącznie ze świeżych czerwonych buraków. Niestety ta teza jest błędna. Osoby zajmujące się gotowaniem zawodowo uważają, że świeże buraki czerwone nie zagwarantują nam pięknego czerwonego koloru. Aby uzyskać idealnie czerwony kolor dania, należy używać dodatkowo gotowych koncentratów, dostępnych w płynnej formie.
Jak wykorzystać koncentrat barszczu czerwonego?
Najlepiej użyć go, do przygotowania tradycyjnego barszczu czerwonego podawanego oczywiście z ziemniakami. Barszcz czerwony, to także obowiązkowe danie w wielu polskich domach podawane podczas Świąt Bożego Narodzenia. W zależności, z jakiego przepisu korzystamy, możemy dodać go do wywaru ze świeżych buraków, albo do gotowego bulionu warzywnego lub mięsnego. Taki barszcz możemy przyprawić ulubionymi przyprawami, również tymi nieco egzotycznymi jak goździki i kardamon. To, w jaki sposób zostanie podany barszcz, zależy wyłącznie od nas, mogą to być wspomniane wcześniej ziemniaki, paszteciki lub świąteczne uszka.
Barszcz czerwony to bardzo zdrowa zupa. Buraki są najlepszym źródłem witamin, które wspierają odporność naszego organizmu, obniżają ciśnienie krwi oraz pomagają zwalczyć anemię. Niestety często rezygnujemy z przygotowywania tej potrawy, ponieważ jest to czynność niezwykle pracochłonna. W związku z tym warto wykorzystać gotowy koncentrat barszczu czerwonego, który przyspieszy całą czynność.
Na co zwrócić uwagę wybierając koncentrat ?
Wybierając koncentrat barszczu czerwonego, tak samo, jak w przypadku innych produktów warto przeczytać etykietę. Koncentrat powinien mieć jak największą zawartość soku z buraków. W wielu produktach przeważającą ilość stanowią konserwanty, glutaminian sodu oraz cukier. Wybierając koncentrat posiadający w swoim składzie tylko naturalne składniki, mamy pewność, że nasza potrawa będzie smaczna i zdrowa.
Aby wybrać najlepszy produkt, należy również zwrócić uwagę na jego konsystencję i kolor. Rzadko się zdarza, aby taka informacja była podana na etykiecie, więc wtedy możemy polegać jedynie na swoim doświadczeniu, wiedzy i wzroku. Jeśli butelka jest przeźroczysta, to sprawę mamy ułatwioną. Kolor barszczu powinien być w odcieniu rubinowym, a konsystencja klarowna, a nie mętna. To są najważniejsze cechy dobrego koncentratu, który zapewni nam odpowiednią kwaskowatość potrawy.