Śliwki marynowane w occie – tradycyjny, lecz nieco zapomniany dodatek do potraw
Kuchnia polska zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością, a wiele dodatków, chociaż prostych, potrafi nadać potrawom wykwintny charakter. Niektóre z dodatków zostały jednak nieco zapomniane i dopiero teraz odkrywane są na nowo przez szersze rzesze konsumentów. Należą do nich między innymi śliwki marynowane w occie.
Śliwki marynowane w occie – w jakim charakterze się sprawdzą?
Śliwki marynowane w occie to jeden z najbardziej ukochanych dodatków stosowanych w kuchni naszych babć. Doskonale komponują się z rozmaitymi daniami mięsnymi.
Aby wzbogacić pieczeń czy pasztet i uczynić je o niebo bardziej wykwintnymi, należy dodać do nich jedynie kilka śliwek marynowanych w occie.
Nadają się one także doskonale na dodatek do sałatek, a wiele osób wzbogaca nimi także kompozycje z serów. Śliwki marynowane w occie mogą być też zaserwowane samodzielnie jako drobna przekąska towarzysząca innym daniom.
Niepowtarzalny smak i aromat przynoszący radość z potraw
Posiadają one niezwykle głęboki i wyrazisty smak, który dla większości osób stanowi źródło rozkoszy. Do tego bogate są w witaminy oraz minerały. Z nimi pozornie zwykłe i nudne danie może nabrać zupełnie nowej, intrygującej natury, a mięso wzbogacone smakiem i aromatem owocu pieścić będzie zmysły. Najlepiej śliwki marynowane w occie jest podawać z mięsami na zimno, chociaż niektórzy dodają je też do gorących dań mięsnych – wszystko zależy od upodobań.
Jak przygotować śliwki marynowane w occie?
Śliwki takie najprościej jest zakupić, jednak wiele osób decyduje się przygotować je samodzielnie.
Najlepiej nadają się do tego celu śliwki węgierki, a sam proces ich przygotowania jest niezwykle prosty.
Na kilogram śliwek potrzeba 350-400 ml wody oraz około 300 g cukru, a do tego 100-150 ml octu.
Wiele osób dodaje również przyprawy, takie jak goździki, cynamon czy gorczyca.
Do znajdującego się na ogniu garnka należy wlać wodę, a następnie cukier oraz ocet. Całość należy mieszać, a kiedy mieszanka zagotuje się, należy gotować ją jeszcze 3-5 minut.
Na dno wyparzonych i osuszonych słoików wkłada się przyprawy, a następnie wsypuje się do nich śliwki pokrojone w połówki i wydrylowane lub całe, tylko ponakłuwane.
Należy zalać je gorącą zalewą, wytrzeć brzegi słoików, a następnie dokonać pasteryzacji, która polega na gotowaniu słoików w garnku przez około pół godziny.
Tak przygotowane przetwory będą mogły być bardzo długo przechowywane, a w sezonie zimowym stanowić będą źródło cennych witamin i minerałów, przypominając jednocześnie o gorącym lecie.