Śniadanie, obiad i kolacja dla rocznego dziecka
We właściwym żywieniu dzieci najważniejsze jest budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Jadłospis dla rocznego dziecka powinien charakteryzować się przede wszystkim wysoką jakością. Warto znać zasady żywienia małego dziecka. Zdrowy maluch to szczęśliwy maluch, a prawidłowo zbilansowana dieta w sporej mierze przyczynia się do tego zdrowia.
Ile i jak często powinno jeść roczne dziecko?
Pięć posiłków dziennie – właśnie tyle powinien zjadać maluch kończący rok. Jadłospis dla rocznego dziecka powinien zawierać trzy główne posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolację, oraz dwa mniejsze w formie przekąsek – drugie śniadanie i podwieczorek.
Najważniejszą zasadą jest proponowanie dziecku pięciu posiłków, ale nie zmuszanie go do zjadania wszystkiego. Głównym źródłem pokarmu dzieci w tym wieku nadal może być mleko. Nie wolno drastycznie odstawiać go po skończonym pierwszym roku życia. Posiłki stanowią uzupełnienie diety, a mleko jest jej podstawą.
Pytanie jak często podawać te posiłki? Optymalnym czasem będzie okres 3 godzin, ponieważ właśnie tyle potrzebuje żołądek na strawienie poprzedniego posiłku.
Śniadanie roczniaka – jakie powinno być?
Jadłospis dla rocznego dziecka to nadal głównie posiłki w formie ciepłej. Śniadanie niekoniecznie powinno składać się z kromki chleba z szybką i serem. Lepiej byłoby zaoferować maluszkowi śniadanie na ciepło. Może to być kasza gotowana na wodzie lub płatki z dodatkiem owoców.
Wytrwaną opcją śniadaniową może być kasza z gotowanymi warzywami. Szczególnie u małych dzieci kształcić należy picie wody. Mimo wszystko nie ma przeciwwskazań, by rocznemu dziecku podać do śniadania napój w formie herbatki lub naparu ziołowego – najlepiej niesłodzonego.
Obiad w jadłospisie małego dziecka
Obiady dwudaniowe nie mają większego sensu, ponieważ dziecko, które dopiero skończyło rok, nie da rady zjeść tak dużego posiłku. Jeśli rodzicowi bardzo zależy na podaniu obu dań, może to zrobić w pewnym odstępie czasu. W jadłospisie obiadowym powinno pojawiać się mięso oraz warzywa. Istotnym elementem obiadu są również gotowane pełne ziarna zbóż.
Przekąski – drugie śniadanie i podwieczorek
Wafle ryżowe, kromka pełnoziarnistego chleba, sezonowe owoce – to przykłady zdrowych przekąsek, które można podawać między głównymi posiłkami. Świetnym pomysłem jest upieczenie domowego ciasta.
Pamiętać należy jednak o tym, że tak małym dzieciom należy mocno ograniczać cukier. Domowe wypieki można osłodzić w inny sposób, na przykład dodając słodkie daktyle lub marchewkę.