Dieta dla dziecka
Ułożenie diety dla rocznego dziecka może być ciężkim wyzwaniem dla rodziców, dlatego warto wcześniej się odpowiednio do tego przygotować.
Lekkostrawne produkty
Przykładowe menu rocznego dziecka można znaleźć w internecie i wydrukować. Jeżeli powiesimy je w widocznym miejscu to przez cały czas będzie nam przypominać co należy ugotować. Warto pamiętać, że dieta dla dziecka powinna się znacznie różnić od standardowej diety dla dorosłych. Musi być jednak urozmaicona, żeby szybko się nie znudziła. Dziecko, które ma rok, może spożywać większość dostępnych produktów. Powinny być one lekkostrawne, żeby nie wpływały negatywnie na układ pokarmowy młodej osoby.
Dopasowanie produktów
Warto również zadbać o to, żeby produkty do siebie pasowały i były odpowiednio zbilansowane. Jeżeli przykładowe menu rocznego dziecka będzie właściwie dobrane to dziecko będzie miało więcej energii oraz chęci do działania. Dietetycy zalecają, żeby roczne dziecko spożywało aż pięć posiłków dziennie. Należy pamiętać, żeby podawać je o stałych porach, ponieważ w ten sposób może się wykształcić prawidłowy metabolizm dziecka. Jeżeli posiłki będą nieregularne to w organizmie rozpocznie się proces gromadzenia tkanki tłuszczowej, przez co dziecko będzie mogło być w przyszłości otyłe. Żołądek osób dorosłych działa zupełnie inaczej niż dziecięcy i trzeba się do tego dostosować. Wszystko posiłki powinny zawierać dużo białka, węglowodanów, wapnia oraz tłuszczy. Źle skomponowane przykładowe menu rocznego dziecka może przyczynić się do powstania chorób serca.
Śniadanie
Na śniadanie najlepiej pasuje kaszka albo kleik z dodatkiem owoców. W takim posiłku znajduje się wiele węglowodanów, więc dziecko będzie miało energię na resztę dnia. Ciekawym pomysłem na drugie śniadanie jest sałatka owocowa. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy dziecko nie ma uczulenia na któryś z owoców. Obiad powinien dostarczać największą liczbę kalorii.
Obiad i kolacja
Można spróbować przygotować zupę jarzynową oraz kotleciki drobiowe z dodatkiem kaszy i surówki. Porcje nie powinny być jednak zbyt duże, ponieważ nie należy mocna obciążać żołądka młodego człowieka. Dobrą alternatywą są również słoiczki, w których przygotowane są gotowe posiłki. Znacznie lepiej jest jednak przygotowywać wszystko samodzielnie. Na podwieczorek można przygotować owoce lub domowe ciastka. Kolacja powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Najlepiej, jeżeli będzie to kaszka lub makaron z sosem i dodatkiem warzyw gotowanych na parze. Warto również brać pod uwagę osobiste preferencje dziecka i dokładnie sprawdzać, które posiłki mu najlepiej smakują.