Malina to owoc bardzo doceniany
Maliny to owoce miękkie, które na dobre zagościły w naszej narodowej gospodarce rolnej. Królują zwłaszcza w województwie lubelskim i podlaskim, gdzie znajduje się wiele plantacji tego owocu. O województwach tych mówi się nawet, że są one zagłębiem malinowym i ważnym ośrodkiem uprawy malin nie tylko na skalę krajową, czy europejską, lecz nawet na skalę światową. Plantacje malin znajdują się także w innych częściach Polski, lecz nie na taką skalę, jak na wschodzie kraju.
Czym jest malina?
Maliny posiadają wiele odmian. Odmiany te pochodzą ze skrzyżowania ze sobą różnych gatunków malin, jak i skrzyżowania malin z jeżynami. Maliny są owocami miękkimi, o czerwonej i bordowej barwie, która jest dominująca wśród malin. Lecz mogą one mieć także kolor biały, czarny, fioletowy lub żółty i nazywane są wtedy jeżynami. Jednak najbardziej znane i uprawiane na wielką skalę są maliny koloru czerwonego i bordowego. Im malina bardziej dojrzała, tym kolor czerwony jest intensywniejszy, a nawet zmienia się w kolor bordowy. A owoc staje się słodszy. Maliny można jeść bezpośrednio po zerwaniu i opłukaniu ich w wodzie, jak i można przetwarzać je termicznie. Najbardziej znany jest sok z malin i konfitura z malin.
Cenne właściwości malin
Nie tylko konfitura z malin posiada świetny smak i zapach, lecz również sok z malin jest bardzo pachnący i smaczny. A na dodatek dzięki właściwościom leczniczym stosowany jest on w przypadku przeziębienia, kaszlu, czy gorączki. Malina jest rośliną leczniczą i bardzo wskazaną dla naszego organizmu, gdyż zawiera cenne witaminy i minerały. Działa na organizm człowieka odżywczo, wzmacniająco i uodparnia go na zarazki i bakterie. W malinach znajdują się kwasy organiczne takie, jak kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas salicylowy oraz cukry, pektyny, antocyjany, jak i lotne związki zapachowe. Jest w niej witamina C, E, B1, B2, B6. Są najważniejsze dla organizmu człowieka związki chemiczne, jak magnez, potas, żelazo, wapń, fosfor, sód, cynk.
Zastosowanie malin
Malina, to bardzo zdrowy i odżywczy owoc i na szczęście coraz bardziej doceniany w Polsce, w Europie i na całym świecie. Owoce malin można jeść na surowo, jak i przetwarzać z zamiarem pozostawienia przetworów na zimę. Konfitura z malin i sok robione są zazwyczaj od ręki. Lecz maliny można wykorzystywać także po pewnym czasie pod warunkiem, że są zamrożone. Najlepiej mrozić je pojedynczo, a potem zsypać do woreczka i włożyć do zamrażalki. Takie maliny można przez całą zimę używać do dekoracji ciast zalewając je na przykład galaretką.